S 1. 9. 2023 smo začeli izvajati potrjeni projekt: Odprto izobraževanje in medkulturni dialog brišeta meje. Projekt se osredotoča na dva glavna cilja. Želimo uvesti inovativne metode poučevanja s pomočjo IKT in izboljšati razumevanje Evropske unije med državljani Slovenije že od zgodnjega otroštva, saj verjamemo, da je takšno razumevanje ključno za prihodnost EU. S sodelovanjem v Erasmus projektu si prizadevamo pripeljati evropsko dimenzijo v našo šolo. Opazili smo spremembe pri naših učencih po obdobju COVID-19. Postali so manj družabni in nezainteresirani za svojo okolico. Upamo, da bo projekt spodbudil učence k raziskovanju sveta onkraj meja države. Poleg tega upamo, da bodo šolski delavci z udeležbo v projektu pridobili nove izkušnje in metode na področju IKT. Glede na raziskavo ICILS 2018 je računalniška pismenost med našimi učenci še vedno na nizki ravni, kljub široki uporabi tehnologije v slovenskih šolah. Upamo na kakovostne spremembe v življenjih učencev in učiteljev na naši šoli.
S sodelovanjem v projektu želimo razviti socialne in mednarodne veščine, izboljšati kritično mišljenje ter izboljšati medijske in IKT veščine naših učencev in učiteljev. Posebej pozorni smo na vključevanje vseh učencev z manj priložnostmi, da preprečimo zgodnje opuščanje šolanja, ter se osredotočamo na razvoj osnovnih veščin. Med pandemijo so se učne ure odvijale na daljavo, kar je povzročilo opazne vrzeli v znanju. Učenci so bili pogosto prepuščeni sami sebi, vrzeli pa so še posebej izrazite na področjih osnovnih veščin in samopodobe. Z novimi metodami poučevanja in vključevanjem IKT želimo izboljšati njihove osnovne veščine ter omogočiti evropsko izkušnjo. Verjamemo, da je osebna povezava še vedno najpomembnejša pri pridobivanju novega znanja, zato želimo Evropo pripeljati v našo šolo ne le preko interneta, temveč tudi fizično s pomočjo dvostranskih izkušenj mobilnosti.
S projektom Odprto izobraževanje in medkulturni dialog brišeta meje bomo na šoIi organizirali dodatna usposabljanja na področjih IKT in razumevanja konteksta Evropske unije. Prav tako načrtujemo obiske tujih partnerskih šol z našimi učenci. Učenci, ki bodo sodelovali v mobilnosti, bodo ob vrnitvi svojim vrstnikom predstavili svoje izkušnje iz drugih držav. Prav tako pričakujemo, da bomo gostili učence iz tujine, ki bodo slovenskim vrstnikom predstavili svoj način življenja v domači državi.
S projektom želimo pridobiti nove izkušnje, veščine in znanja, izboljšati poznavanje evropske kulturne dediščine in raznolikosti, raziskati nove prakse na področju IKT s pomočjo kombiniranih učnih metod ter podpreti strokovni razvoj učiteljev. Predvsem pričakujemo, da bodo aktivnosti koristile vsakemu posameznemu učencu in učitelju.